logo - hamedghasemi

حل دو مشکل اساسی در اکسل

مشکل اکسل

سلام؛ حامد قاسمی هستم و امروز به اتفاق هم می‌خواهیم دو مشکل رایج در اکسل را برطرف کنیم که ممکن است در حین انجام کار با اکسل سبب بروز مشکل شوند. هدف ما در این پست رفع مشکل کاما در اکسل و رفع مشکل نقطه ویرگول در اکسل و همچنین رفع مشکل علامت منفی در سمت راست می باشد که از جمله مشکلاتی هستند که کاربران اکسل با آن مواجه می شوند .
در اینجا جدولی از فهرست کشورهای دنیا قرار دارد که اطلاعات جمعیت و مساحت هرکدام از کشورها در آن آورده شده است.

 

مشکل اول در اکسل

به‌راحتی نسبت جمعیت به مساحت با تقسیمی ساده به‌دست می‌آید اما اعدادی که نمایش می‌دهد، اعشاری هستند و اعشار را با ممیز جدا کرده است. از طرفی، می‌دانیم در نرم‌افزار اکسل به‌صورت پیش فرض، کاراکتری که اعشار را جدا می‌کند نقطه (Point) است.

چطور می‌توانیم این کاراکتر را تغییر دهیم؟ و چرا اصلاً مشکل‌ساز است؟ به این دلیل که اگر فرمول‌های دیگری نیز بنویسیم و مثلاً را1 تقسیم بر 5 کنیم، پاسخ را به‌صورت 1 ممیز 5 نشان میدهد و نتیجه که 0.2 است را نمایش نمی‌دهد.

جدول ۱
جدول در اکسل

مشکل دوم در اکسل

رفع مشکل اکسل

دومین مشکل چیست؟ فرض کنید می‌خواهیم تعداد کشورهایی که در اروپای شرقی هستند را در اینجا بشماریم.
برای این کار می‌توانیم از فرمول countif استفاده کنیم. البته این فرمول به‌عنوان مثال است اما برای نوشتن هر فرمولی دیگری، همین مشکل به وجود خواهد آمد. فرمول countif دو ورودی (Argument) دارد، اولی Range است.
Range را وارد می‌کنیم. حالا باید از جدا کننده (List separator) استفاده کنیم تا دو Argument از هم جدا شوند. میبینیم که جدا کننده یک نقطه ویرگول (Semicolon) فارسی است و برای تایپ آن باید صفحه کلید را فارسی کرده و shift + Y را بزنم.

ورودی دوم تابع فرمان شرطی (criteria) است که در سلول G2 قرار دارد. به محض اینکه روی آن کلیک می کنیم، از سلول خارج شده و فرمول ناقص می‌ماند.
اما این دو مشکل را می‌‌توان به‌سادگی برطرف کرد.
این مشکل زمانی پیش می‌آید که ما فرمت اعداد، Time، Date و بطور کلی تنظیمات منطقه را در ویندوز روی Persian قرار می‌دهیم.
برای رفع مشکل نخست از control panel ویندوز، وارد قسمت Region می‌شویم.

راه حل این مشکلات را ببینیم


این مشکل زمانی پیش می‌آید که ما فرمت اعداد، Time، Date و بطور کلی تنظیمات منطقه را در ویندوز روی Persian قرار می‌دهیم.
برای رفع مشکل نخست از control panel ویندوز، وارد قسمت Region می‌شویم.

رفع مشکل اکسل

با زدن دکمه Additional setting وارد تنظیمات فرمت اعداد می شویم. در اینجا میبینید که Decimal symbol روی حالت “/” ست شده است یعنی برای جداکردن اعداد صحیح و اعشاری، آنها را با اسلش (Slash) از هم جدا می‌کند. کافی است به‌جای آن یک نقطه بگذاریم.
مشکل دوم List separator است که مقدار آن روی نقطه ویرگول (Semicolon) فارسی ست شده است. برای حل این مشکل می‌توانیم به‌راحتی Semicolon انگلیسی را جایگزین آن کنیم. اینجا می‌توانیم کاما نیز بگذاریم. ولی پیشنهاد می‌شود زمانی که فرمت ویندوز Persian است، آن را روی Semicolon بگذارید.
در اینجا می‌توانیم مشکل سوم را نیز برطرف کنیم. زمانی که زبان را روی فارسی ست می کنیم ویندوز علامت منفی را سمت راست اعداد نشان می دهد! که خیلی مطلوب نیست. می‌توانیم آن را روی حالتی که منفی سمت چپ عدد است، ست کنیم. و OK را می زنیم.

رفع مشکل

حالا بدون اینکه نیازی به Restart کردن اکسل باشد، مشکل برطرف می‌شود.
به این ترتیب اعداد صحیح و اعشار با نقطه جدا شده و فرمولها را میتوان با نقطه ویرگول انگلیسی نوشت.
موفق باشید.

یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *