logo-hamedghasemi
logo

زبان برنامه نویسی VBA​

اکسل​

برنامه نویسی VBA (Visual Basic for Applications) نوعی کدنویسی مخصوص برنامه‌های مایکروسافت است. با زبان برنامه نویسی VBA افزونه‌هایی برای نرم‌افزارهای مایکروسافت از جمله اکسل، ورد و پابلیشر ساخته می‌شود. با زبان برنامه نویسی VBA تمامی اقداماتی که بر روی اکسل قابل اجرا است را می‌توان پیاده‌سازی کرد. اکسل قابلیت‌های فراوانی دارد و از این قابلیت‌ها در کسب‌وکارها نیز بسیار استفاده می‌شود. ایجاد گزارش، آمارگیری و سنجش اطلاعات برخی از این فعالیت‌ها است، به همین دلیل ویژوال بیسیک یا برنامه نویسی VBA برای کسب‌وکارها اهمیت دارد. چراکه با برنامه نویسی VBA امکان افزودن تغییراتی مطابق نیاز هر سازمان در نرم‌افزارهای پرکاربردی مانند اکسل ممکن می‌شود.

نحوه کار برنامه نویسی VBA

زبان برنامه نویسی VBA برای کسب‌وکارهایی که با نرم‌افزارهای مایکروسافت کار می‌کنند، کاربرد فراوان دارد، از این زبان برنامه‌نویسی برای ایجاد خروجی‌های قابل استفاده در برنامه‌های مایکروسافت استفاده می‌شود. برای مثال ساخت افزونه‌هایی برای افزایش امکانات اکسل یکی از کاربردهای این زبان برنامه‌نویسی است.

به عنوان مثال در نظر بگیرید نیاز به گزارشی خاص داشته باشید و در نرم‌افزار اکسل خود داده‌هایی را از یک روز خاص مثلاً روز آغاز کمپین تبلیغاتی سازمان خود  وارد کرده باشید . با ساخت افزونه‌هایی که با زبان برنامه نویسی VBAنوشته شده می‌توانید گزارش‌های شخصی‌سازی شده از اکسل دریافت کنید . به این صورت که از روز مشخص شده شما و بر اساس نیازهای سازمان شما اطلاعات را محاسبه کند.

برای استفاده از زبان برنامه نویسی VBA این کافی است در ماژول برنامه‌نویسی دستورات مورد نیاز خود را وارد می‌کنید و خروجی مورد نظر را ذخیر نمایید. با این کار نمایش داده‌هایی قابل اتکا به صورت خروجی برای شما کار تجزیه تحلیل را آسان می‌کند. زبان برنامه نویسی VBA که نسخه اپلیکیشن ویژوال بیسیک مایکروسافت است به صورت رایگان برای استفاده همه در دسترس است و نیازی به خریدن آن نیست.

با زبان برنامه‌نویسی VBA بسیاری از محاسبات قابل اجرا است، این زبان برنامه‌نویسی مجوز عملیات پیچیده را که پردازشی عمیق می‌خواهد به کاربران خود می‌دهد. در این برنامه از ماکروها استفاده می‌شود. خودکار کردن فرآیندهای تکراری روزمره از جمله تهیه نمودارها، گزارش‌ها و اطلاعات دیگر، بخشی از مزایای استفاده از زبان برنامه نویسی VBA است.

کسب‌وکارها و زبان برنامه نویسی VBA

در کسب‌وکارها و سازمان‌ها از زبان برنامه نویسی VBA برای رسیدن به اهدافی مشخص استفاده می‌شود. دسترسی به امکانات خاص و افزونه‌های شخصی‌سازی‌شده بر روی نرم‌افزارهای مایکروسافت بخشی از نتایج استفاده از این زبان کدنویسی در شرکت‌ها است. ماژول‌نویسی و کدنویسی با زبان برنامه نویسی VBA برای برنامه‌نویسان کار ساده‌ای است. برنامه‌نویسان می‌توانند با VBA مطابق با نیازهای شرکت خود امکاناتی به برنامه‌های مایکروسافت اضافه کنند. برای آنکه در اکسل نیز بتوانید از قابلیت این زبان برنامه‌نویسی استفاده کنید لازم است در استفاده از ماکروهای VBA مهارت داشته باشید.

در کسب‌وکارها ارائه آمار، داده‌های عملی معتبر، گزارش و ثبت برخی داده‌های روزانه اهمیت دارد، با استفاده از همین داده‌ها هر کسب‌وکاری میزان بازدهی خود را می‌سنجد و فعالیت‌های خود را بهینه می‌کند. با استفاده از این زبان برنامه‌نویسی مشخص می‌شود که برای مثال چند روز از هفته فروش در چه فروشگاهی بیشتر بوده است. این‌طور گردآوری داده‌ها می‌تواند کمک کند که مدیران با توجه به داده‌ها و به صورت کاملاً دقیق تصمیم‌های جدیدی برای سازمان و کارمندان خود بگیرند.

شیوه کار

به یاد داشته باشید که در هنگام کار با این برنامه کدهای دستوری خود را به انگلیسی تایپ کنید. زبان برنامه نویسی VBA بسیار ساده است و به سرعت می‌توان کار با آن را آموخت و حتی با آموزش در طول یک هفته نیز قادر خواهید بود که با این زبان افزونه یا ماژولی جدید را بنویسید. هماهنگی برنامه نویسی VBA با اکسل زیاد است، می‌توان از ماکروها VBA برای ایجاد دستورات و ساخت افزونه استفاده کرد و از آن در اکسل بهره برد.

جمع‌بندی

برنامه نویسی VBA یک نوع زبان برنامه‌نویسی است که به کاربران اجازه می‌دهد تنها با یک کلیک تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را از روی صفحه اکسل و یا سایر برنامه‌های مایکروسافت دریافت کنند. با این زبان برنامه‌نویسی می‌توانید گزارش‌های روزانه کاری خود را به صورت یک کد دستوری بنویسد و با استفاده از خروجی این برنامه از روند تکراری هر روزه برخی کارها رهای یابید. از این زبان برنامه‌نویسی در بخش مالی، بانک و تمامی اصنافی که به گزارش مالی و … نیاز دارند، استفاده می‌شود.

این برنامه با آنالیز دقیق داده‌ها و گردآوری داده‌ها از صفحات برنامه‌های آفیس، اطلاعات جامع زیادی را یک‌جا جمع می‌کند و طبق برنامه نوشته شده از آن گزارش تهیه می‌کند. از این زبان برنامه‌نویسی می‌توان در اکسل با استفاده از افزونه‌های مختلف نیز بهره گرفت. افزونه‌ها کمک می‌کنند رابطه میان زبان برنامه‌نویسی و اکسل به صورت مناسبی برقرار شود.