logo-hamedghasemi
logo

اکسل

در تعریف اکسل می‌توان گفت که این نرم‌افزار، یک نرم‌افزار صفحه گسترده است. نرم‌افزار صفحه گسترده یا همان Spread Sheet نرم‌افزاری است که جهت جمع‌آوری و مرتب‌ کردن و پردازش اطلاعات و داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این داده‌ها می‌تواند از نوع تاریخ، متنی، عددی و یا از انواع دیگر باشد که در اکسل به شکل جدولی ذخیره می‌شود.

اکسل​

چه کارهایی در اکسل قابل انجام است؟

اطلاعاتی که شما می‌توانید در ‏Excel ذخیره کنید شامل هر نوع اطلاعاتی است که بشود آن را به صورت جدول تغییر داد و ذخیره‌سازی کرد. برای مثال اطلاعاتی که می‌توانید به شکل جدولی در اکسل ذخیره کنید شامل موارد زیر می‌شود:

 • فهرست مشتریانی که از مرکز یا مجموعه شما خرید کرده‌اند به همراه تاریخ و مبلغ خریدشان
 • فهرست کردن مبالغ درآمدهای ماهیانه خانواده از محل‌های مختلف به همراه تاریخ دریافت آن‌ها
 • فهرست کردن هزینه‌های پرداخت‌شده در طول یک ماه به همراه تاریخ و دسته‌بندی موردی دقیق آن‌ها
 • فهرست کردن نام دانش‌آموزان کلاس به همراه اطلاعات شخصی هر یک از آن‌ها و شماره تلفن‌هایشان
 • فهرست کردن تاریخ تولد اعضای خانواده و آشنایان به همراه ستونی از علاقمندی‌هایشان جهت خریدن هدیه
 • فهرست کردن نام کتاب‌ها، فیلم‌ها یا نمایش‌نامه‌های مورد علاقه‌تان به همراه اطلاعات شناسنامه‌ای آن
 • ثبت کردن خرید و فروش‌های مشتریان و قرار دادن هر یک از آن‌ها در برگه‌ای جداگانه از نرم‌افزار اکسل
 • ثبت کردن چک‌های دریافتی از مشتریانتان به همراه تاریخ و مبلغ دقیق آن
 • ساخت ماشین حساب‌های اختصاصی جهت محاسبه نرخ طلا و سکه بر اساس چند فاکتور مختلف
 • ثبت کردن وقایع و رخدادهای اتفاق افتاده در پروژه به همراه تاریخ آن رخداد و تهیه‌ کردن نمودار این وقایع به شکل تصویری
 • ثبت کردن دارایی‌ها و انجام محاسبات مربوط به استهلاک این دارایی‌ها در حسابداری مجموعه
 • استفاده جهت تهیه‌ گزارش‌های آماری از داده‌ها و اطلاعات خام
 • تهیه‌ یک لیست کامل از حقوق کارکنان بر مبنای فعالیت‌های ثبت شده در برگه‌های مجزا به شکل اتوماتیک
 • تنظیم کردن صورت مغایرت‌های بانکی در حسابداری مجموعه یا شرکت

 

استفاده از اکسل به چه چیزهایی بستگی دارد؟

 استفاده کردن از قابلیت‌های مختلف این نرم‌افزار به خلاقیت شما بستگی دارد و می‌توان گفت که در بسیاری از حوزه‌‌ها که به نوعی با اطلاعات و محاسبات و داده‌های آماری سر و کار دارند، نرم‌افزار اکسل گزینه‌ای بسیار کارآمد، کاربردی و مفید محسوب می‌شود؛ بنابراین باید بدانید اطلاعاتی که می‌توانید در اکسل ذخیره کنید شامل همین موارد نیست. همان‌طور که مشخص است این اطلاعات که قرار است در یک فایل اکسل ذخیره شود بسیار متنوع  است و این به خلاقیت شما بستگی دارد.

مفاهیمی که در این نرم‌افزار با آن مواجه خواهید شد

در هنگام کار کردن با این نرم‌افزار شما با عبارات و مفاهیمی مواجه خواهید شد که بهتر است معمای آن‌ها را بدانید. این مفاهیم عبارت‌اند از:

 • برگه (Sheet): هر فایل اکسل می‌تواند شامل یک یا چند Sheet باشد. شیت ها در فایل اکسل مانند برگه های موجود در یک پوشه مقوایی هستند. در هر برگه شما می‌توانید اطلاعات و داده‌های مختلفی را به منظم‌ترین شکل ممکن ذخیره نمایید.
 • سلول (Cell): هر خانه جدول در برگه اکسل یک سلول نامیده می‌شود. با استفاده از قابلیت Merge شما قادر خواهید بود چند سلول را به یکدیگر متصل کنید.
 • ردیف و ستون: هر جدولی که در یک برگه از این نرم‌افزار طراحی می‌شود، دارای تعدادی ردیف و ستون است که شما به دلخواه تعداد آن را تعیین می‌کنید. در حقیقت هر چه اطلاعات و داده‌های بیشتری را تولید نمایید، ردیف‌ها و ستون‌ها هم به نسبت آن افزایش پیدا می‌کند.

چه نرم‌افزارهای دیگری وجود دارد که مشابه نرم‌افزار ‏Excel است؟

علاوه بر اکسل که به شما تا اینجا معرفی کردیم، نرم‌افزارهای دیگری هم وجود دارد که به شکل آنلاین یا آفلاین عملکردهای مشابهی با این نرم‌افزار را برای شما به ارمغان می‌آورند. از میان این نرم‌افزارها می‌توان به ،Google Sheets, LibreOffice Calc, OpenOffice Calc و Lotus 1.2.3 اشاره کرد.

فایده ذخیره‌ کردن اطلاعات در نرم افزار اکسل چیست؟

ساده‌ترین و اصلی‌ترین کاربرد ذخیره‌ کردن داده‌ها در نرم‌افزار صفحه گسترده یا همان اکسل، نظم دادن به اطلاعات اولیه است. نوشتن و ذخیره کردن داده‌ها در قالب یک متن معمولی در اکثر موارد ممکن است باعث به وجود آمد مشکل در دسترسی به آن‌ها شده و بی‌نظمی به همراه داشته باشد.

مزیت اصلی و مهم‌تر این نرم‌افزار، توانایی در طبقه‌بندی، تغییر شکل، تغییر فرمت و تهیه‌ گزارش‌های متنوع از داده‌هایی است که شما در شیت های گوناگون اکسل ذخیره نموده‌اید.

مثلا ممکن است یک فایل اکسل داشته باشید که در دو برگه مجزا از آن درآمدها و هزینه‌های خود را ثبت کرده‌اید؛ حال نرم‌افزار این قابلیت را به شما می‌دهد که داده‌های مالی موجود در دو برگه را بر روی یک نمودار بیاورید و مشاهده نمایید که در طول یک ماه روند درآمد و هزینه‌های شما به چه شکل بوده است.

همچنین شما می‌توانید با استفاده از قابلیت فرمت‌بندی سفارشی این نرم‌افزار ردیف‌هایی که شرطی خاص دارند را در رنگی متفاوت به نمایش دربیاورید. مثلا در فهرست کردن نمرات دانش‌آموزانتان می‌توانید نمرات بالای ۱۸ را به رنگ زرد در آورده و نمرات کمتر از ۱۲ را قرمز رنگ کنید.

بهره دیگری که می‌توانید از این نرم‌افزار ببرید، جمع و تفریق و محاسبات عددی است. برای مثال اگر می‌خواهید یک لیست بلند بالایی از اعداد را جمع کنید، وارد کردن آن‌ها در این نرم‌افزار آسان‌ترین راهی است که پیش روی شما قرار می‌گیرد. بعد از وارد کردن داده‌ها در این نرم‌افزار شما به‌راحتی می‌توانید محاسبات دلخواه خود را بر روی آن‌ انجام دهید. فایده مهم این روش، قابلیت چک کردن درست اطلاعات و اصلاح آسان آن‌ها است.

کلام پایانی

اگر تا انتهای این مطلب همراه ما بوده باشید؛ به شکل مختصر با نرم‌افزار اکسل آشنا شده‌اید. این نرم‌افزار یکی از ده‌ها برنامه‌ای است که شرکت مایکروسافت آن را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد تا اموراتشان به شکلی آسان‌تر انجام پذیرد. این نرم‌افزار همان‌طور که خواندید فواید و مزایای زیادی دارد که می‌تواند در بهبود وضعیت کاری و ثبت اطلاعات شما کمک‌کننده باشد. امیدواریم توانسته باشیم به شما کمک کنیم.