logo-hamedghasemi
logo

ساخت افزونه add-in در اکسل

اکسل​

افزونه add-in یک فایل جداگانه است که می‌توان آن را به اکسل اضافه کرد. با افزودن این افزونه امکانات بیشتری در نرم‌افزار اکسل در دسترس کاربر قرار می‌گیرد. با ساخت افزونه add-in در اکسل و افزودن آن به نرم‌افزار اکسل سرعت انجام یک فرآیند نیز افزایش پیدا می‌کند. با استفاده از این افزونه محاسبه‌ها بدون نیاز به فرمول‌نویسی انجام شده و در زمان نیز صرفه‌جویی می‌شود.

افزودن این افزونه به اکسل، امکانات جدیدی را در این نرم‌افزار برای شما فراهم می‌کند. برای مثال محاسبه حقوق و دستمزد با افزودن یک افزونه، بسیار ساده‌تر انجام می‌شود و دیگر به فرمول‌نویسی در اکسل برای محاسبه حقوق نیازی ندارید. یا نمایش تاریخ شمسی در اکسل امکان‌پذیر نیست ولی با افزودن افزوده add-in تقویم شمسی، قادر خواهید بود که در جداول تاریخ شمسی را مشاهده کنید.

ساخت افزونه add-in

ساخت افزونه add-in بسیار ساده است و با زبان برنامه‌نویسی VBA انجام می‌شود. این زبان برنامه‌نویسی برای تغییر در نرم‌افزارهای مایکروسافت به کار می‌رود. این زبان یکی از ساده‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی است و یادگیری آن تنها با یک هفته آموزش امکان‌پذیر است. با استفاده از اطلاعات اولیه زبان برنامه‌نویسی وی بی ای می‌توانید دستورهای خود را به صورت Function ثبت کنید. سپس توابع مورد نیاز برای هدف خود از نوشتن یک افزونه را کدنویسی کنید تا Function مورد نظر تکمیل شود و افزونه add-in شما کامل گردد. موارد مختلفی از جمله دستورات محاسبه‌ای یا نمایش برخی اعداد و عبارات در کنار هم و … را می‌توانید به صورت دستور با کدهای زبان برنامه‌نویسی VBA نوشته و سپس آن را به صورت یک Function ذخیره کنید.

برای آنکه این فایل ذخیره شده قابل استفاده در اکسل باشد لازم است به شکل فرمت xla و یا xlam ذخیره شود. این خروجی به صورت یک افزوده add-in آماده استفاده است. سپس این فایل را در اکسل اضافه کنید و با آزمودن در پروژه‌ها و اطمینان از صحت کارکرد آن، حالا یک افزونه سودمند در اختیار دارید.  در صورتی که هنگام عملیات ایراد و اشکالی ایجاد شد لازم است تغییراتی در آن ایجاد کنید.

پس از ساخت افزونه add-in می‌توانید آن را در اختیار دیگران قرار دهید. کاربران حرفه‌ای اکسل که با زبان برنامه‌نویسی VBA آشنایی دارند اغلب افزونه‌های add-in ساخته شده خود را در فضای وب در اختیار افراد قرار می‌دهند. همه می‌توانند این فایل ذخیره شده به صورت افزونه add-in را در اکسل قرار دهند و از آن استفاده کنند.

 

افزودن افزونه add-in

پس از ساخت افزونه add-in لازم است این افزونه به اکسل اضافه شود. با انجام مراحل زیر می‌توانید افزونه را به نرم‌افزار خود اضافه کنید:

 ۱- به بخش Excel Options این نرم‌افزار وارد شوید

۲- از بالای پنجره باز شده تب Add-in را انتخاب کنید

۳- در قسمت Manage مقدار را روی Excel Add-ins تنظیم کنید

۴- روی گزینه Go کلیک کنید

۵- فایل افزونه Add-in را از روی کامپیوتر خود انتخاب کنید و روی گزینه Ok کلیک کنید

به این ترتیب افزونه خود را به اکسل اضافه کردید. ممکن است افزونه‌ای که اضافه کردید کار شما را ساده کند ولی نقص یا ایرادی داشته باشد، برای رفع آن لازم است فایل افزونه را اصلاح کرده و دوباره آن را در اکسل اضافه کنید.

جمع‌بندی

افزونه add-in برای راحتی کار با اکسل ساخته می‌شود. اگر با کدهای برنامه‌نویسی VBA  آشنایی داشته باشید، ساخت افزونه add-in ساده است. با این افزونه کارها را با سهولت بیشتری انجام می‌دهید. برخی از افزونه‌ها نیز از پیش ساخته شدند و به صورت عمومی در اختیار کاربران اکسل قرار می‌گیرند. شما می‌توانید آن‌ها را دریافت کرده و به اکسل خود اضافه کنید. عملکرد افزونه‌ها به دلیل آنکه منجر به تسهیل کارها و سرعت عمل بخشیدن به فعالیت‌های روزمره می‌شوند در بهینه‌سازی فعالیت شما تأثیرگذار است.

با استفاده از این افزونه‌ها خودکارسازی برخی فعالیت‌ها انجام می‌شود و کارهای تکراری برای مثال محاسبه حقوق هر ماه بر اساس کارکرد افراد به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. بنابراین نیروی کار متخصص می‌تواند بیشتر بر روی جنبه‌های خلاقانه و تحلیلی وظایف خود متمرکز شود و کارهای تکراری روزانه را با استفاده از ابزارهایی مانند افزونه add-in انجام دهد.