logo-hamedghasemi
logo

مصور سازی داده ها در اکسل

اکسل​

سازمان موفق با مصور سازی داده ها

مصور سازی داده‌ ها یکی از روش‌هایی است که مجموعه‌های بزرگی از داده را به شیوه‌ای بصری قابل‌مشاهده می‌کند. این روش که سازمان‌ها با رویکرد چابک از آن بهره می‌برند، با ابزارهای مختلف کامپیوتری انجام شده و با ارئه یکباره نتایج کلی داده‌های فراوان منجر به صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیز می‌شود. از مصور سازی داده ها در اکسل استفاده می‌شود تا داده‌ها به شکل قابل‌ارائه و قابل‌درک تبدیل شوند تا روند تصمیم‌گیری و اقدامات مؤثر در شرکت تسریع شود.

تجسم داده‌ها

امروزه داده‌محوری به دلیل آگاهی کسب‌وکارها از ارزش داده‌ها، در شرکت‌ها رواج دارد. جمع‌آوری و تحلیل این داده‌ها برای موفقیت هر کسب‌وکار جدیدی ضروری است. داده‌ها اغلب پراکنده، فراوان و در نگاه اول سردرگم‌کننده‌اند. اگر این داده‌های غیرقابل درک به شکل بصری و مختصر نمایش داده شوند درک آن‌ها ساده‌ می‌شود.

بدون مصور سازی داده ها استفاده از داده‌ها تقریباً غیرممکن است. مصورسازی باعث می‌شود که افراد مختلف به خصوص مدیران کسب‌وکارها توانایی تحلیل بهتری از داده‌ها داشته باشند. داده‌نمایی یا نمایش داده‌ها به صورت مصور بخشی از کار متخصصان داده است. این کاربه نحو بهینه برای انتقال مهم‌ترین نکات داده‌ها به صورت یک‌جا انجام می‌شود.

ویژگی‌های مصور سازی داده ها

هدف اصلی مصور سازی ایجاد شرایطی برای ارائه تحلیل مناسب است. هدف، نمایش داده‌ها به صورت قابل درک است به طوری که زمان کمی برای تحلیل آن نیاز باشد، به سرعت داده‌ها را منتقل کند و فهم آن راحت باشد. مصورسازی، داده، نمایی کلی از داده‌ها را در اختیار بیننده قرار می‌دهد تا امکان استنتاج از داده‌ها را بالا ببرد.. استنتاج از داده‌ها به خصوص وقتی عوامل و متغیرهای فراوانی وجود داشته باشید کار ساده‌ای نیست و مصورسازی فرآیند استدلال و استنتاج از داده‌ها و تحلیل‌های کلان را تسهیل می‌کند؛ بنابراین برای رسیدن به این هدف مصورسازی باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

  • نمایشی: به شکل بصری و گرافیکی اطلاعات را به مخاطب نشان دهد.
  • سرعت: به سرعت اطلاعات زیادی را به مخاطب ارائه کند.
  • حجم زیاد: در زمانی اندک حجم زیادی از اطلاعات را منتقل کند.
  • سادگی:‌ درک ارتباط میان متغیرها را ساده کند.
  • جذابیت: زیبا باشد و مخاطب را به خود جذب کند.
  • خلاقیت: به روش‌های خلاقانه‌ای اطلاعات را نمایان کند.

اثربخشی در ارائه داده‌ها

مصورسازی وقتی به خوبی انجام می‌شود که متخصصان علم داده با طراحان هماهنگ شوند و با استفاده از تکنیک‌های ارتباطی، داده‌ها را به شکل نمایشی به مخاطب ارائه کنند. طراحی گرافیکی در مصورسازی باید به شکلی انجام شود که هم داده‌ها ساده شود و هم چارت‌ها به شکل زیبا و قابل فهم تصویر شود. در مصورسازی داده ها، ترکیب رنگ‌ها باید به خوبی دسته‌بندی‌ها را نمایندگی کند و در عین حال جذابیت لازم را هم داشته باشد.

مصور سازی داده ها زمانی اثربخش است که هدف و ایده‌ای در پس آن وجود داشته باشد. جدول کشیدن و ترسیم نمودار بدون هدف و ایده‌ای در پس آن مصورسازی داده نیست. مصور سازی داده به معنی ارائه مصور داده‌ها به صورت خلاصه و معنادار است. زمانی که ایده‌ای به شکل شفاف و تصویری بیان می‌شود، ایده‌های پیچیده‌ای به سادگی مطرح می‌شود و در عین حال امکان تحلیل‌های بعدی و ارائه ایده‌های جدید برای مخاطب وجود دارد.

ویژگی داده‌ها مصورسازی داده

برای از مصور سازی داده ها در اکسل استفاده می‌شود تا داده‌ها به شکل قابل‌ارائه و قابل‌درک تبدیل شوند تا روند تصمیم‌گیری و اقدامات مؤثر در شرکت تسریع شود.باید از داده‌های پاک‌سازی‌شده و معتبر استفاده کرد. انتخاب نمودار در مصورسازی بسیار اهمیت دارد، از هر نمودار برای ارائه داده‌های خاصی بهره می‌گیرند.

چرا مصور سازی داده ها در سازمان‌ها اهمیت دارد؟

بسیاری از سازمان‌ها سال‌ها است که مستندسازی و جمع‌آوری اطلاعات و داده‌ها را انجام می‌دهند. صرف جمع‌آوری داده‌ها تغییری در استراتژی‌های سازمان نمی‌دهد و باید به نحوی از این داده‌ها استفاده کرد. بهترین راه استفاده از مجموعه بزرگی داده و یا داده‌های پراکنده، مصورسازی است چراکه با مصورسازی ارتباط‌های پنهان میان داده‌ها آشکار می‌شود، درک داده‌ها ساده‌تر می‌شود و در زمانی کوتاه می‌توان حجم زیادی از داده‌ها را ارزیابی کرد و با تحلیل آن نتایج قابل اتکایی به دست آورد. با مصورسازی، داده‌های پراکنده و پرت نیز مشاهده می‌شود و بهتر می‌توان درباره این بخش از فعالیت هر سازمان (که باعث هدررفت منابع هر سازمانی است) تصمیم‌گیری کرد.

جمع‌بندی

مصور سازی داده ها درک داده‌ها و کنار هم قرار دادن آن‌ها را تسهیل می‌کند، با نمایش سریع میزان زیادی از داده ارتباط الگوهای پنهانی را آشکار می‌کند و به مدیران کسب‌وکار این امکان را می‌دهد که سؤالات بهتری پرسیده و پاسخ‌های مرتبط‌تری را بیابند. با مصورسازی قدرت تحلیل مدیران افزایش پیدا می‎کند و به دلیل نحوه ارائه داده‌ها به صورت مرتبط و تصویری، استدلال و تحلیل بر روی آن نیز به سرعت انجام می‌شود.