logo-hamedghasemi
logo

مرتب سازی فایلهای ورد

word

مقدمه

ورد برنامه‌ای است که کاربرد فراوانی در ایجاد سندهای علمی، مالی، کاری و… دارد؛ بنابراین یادگرفتن اصول و ترفندهای آن برای اکثر افراد ضروری است. مرتب سازی فایلهای ورد در بیشتر اوقات سبب تسهیل کارها و سریع‌تر شدن آنها می‌شود. اینکه به‌راحتی بتوان داده‌ها و فایل‌ها را بر اساس یک ترتیب مشخص مثل حروف الفبا و یا اعداد مرتب کرد، مهارتی است که حسابی به کارتان خواهد آمد، به‌ویژه اگر جداولی دارید که درون آنها متونی وجود دارد. در این مقاله قصد داریم تا به‌صورت رایگان به شما آموزش دهیم که چگونه فایل‌ها و اطلاعت خود را در ورد مرتب کنید، پس با ما همراه باشید.

مرتب کردن اطلاعات در ورد چگونه انجام می‌شود؟

تصور کنید لیستی از اسم افراد مختلف دارید و قصد دارید تا آن را بر اساس حروف الفبا مرتب کنید، قبل از همکاری لازم است تا اطلاعات شما در وردتان درست و دقیق باشد. چنانچه قصد مرتب‌سازی پاراگرافی را دارید، هر نام را در یک سطر وارد کنید. به‌عنوان‌مثال نام علی احدی را بنویسید و بعد اینتر بزنید و بعد نام بعدی و به همین صورت تا آخر لیست را وارد فایل ورد نمایید. حال آن را مرتب کنید، برای این کار کافی است کل نوشته‌ها را انتخاب کرده و طبق دستوراتی که در ادامه مقاله خدمت شما خواهیم گفت، اقدام کنید.

مرتب سازی فایل های ورد بر اساس حروف الفبا

  • در قدم اول کلیه متنی که نیاز دارید تا مرتب شود را انتخاب کنید.
  • در سربرگ Home بر روی گزینه Sort کلیک کرده و در پنجره باز شده ok را انتخاب کنید.
  • در نرم‌افزار Word، مشکلی در متن‌های فارسی مشاهده می‌شود و آن این است که مرتب‌سازی کلمات با شروع «ا» است و «آ» بعدازاین حرف است.
  • در مرتب ‌سازی فایلهای ورد برای پیشگیری از این موضوع، قبل از کلیک بر روی ok، گزینه Options را انتخاب کنید و پنجره باز شده Sorting Language را بر روی گزینه None تنظیم کنید.
  • پس از این در پنجره sort text، با کلیک بر ابزار، گزینه‌های زیادی برای مرتب کردن یک لیست وجود دارد که برخی از آنها عبارت‌اند از:

گزینه‌های قسمت 1: انجام مرتب‌سازی بر روی هر پاراگراف، بر روی عناوین یا فیلد

گزینه‌های قسمت 2: انجام مرتب‌سازی متن، عدد یا تاریخ

گزینه‌های قسمت 3: صعودی (به ترتیب حروف الفبا) یا نزولی (برخلاف حروف الفبا)

  • در پنجره sort option با کلیک بر روی گزینه option و Sorting Language، زبان متناسب با متنی که مرتب‌سازی آن انجام می‌شود را انتخاب می‌کنیم.
  • چنانچه لیست مرتب شده شما به‌صورت جدول تهیه شده باشد، پس از انتخاب کل جدول، بر روی ابزار مرتب‌سازی کلیک کرده تا موارد دیگر به پنجره Sort اضافه شود. این موارد به کاربر این امکان را می‌دهد تا فهرست خود را بر اساس ستون‌ها نیز مرتب کند.
  • در این صورت در قسمت My list has دو گزینه نشان داده می‌شود که گزینه Header rows، ردیف اول جدول را به‌عنوان نام ستون شناسایی می‌کند و نام ستون‌ها را در کشو نمایش می‌دهد. با این روش کار شما برای شناسایی و مرتب‌سازی ستون‌ها راحت‌تر می‌شود.

سخن آخر| مرتب سازی فایلهای ورد

در این مقاله سعی شد تا نحوه مرتب سازی فایلهای ورد را به‌صورت مختصر و مفید خدمت شما عزیزان توضیح دهیم. اگر شما هم در کارهای خود نیازمند مرتب‌سازی فایل‌ها هستید، کافی است تا این روش مرتب‌سازی فایل را امتحان کنید تا امور شما آسان و سریع پیش برود. امیدواریم که خواندن این مطلب در زمینه ورد، برای شما عزیزان مفید بوده باشد و تا حد زیادی راهنمایی شده باشید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از برنامه ورد به وب‌سایت ما مراجعه‌کنید و یا با کارشناسان ما سؤالات خود را در میان بگذارید.