logo-hamedghasemi
logo

هوش تجاری

اکسل​

با هوش تجاری سیر تا پیاز سازمان خود را بدانید

هوش تجاری یا Business Intelligence فرآيند تحلیل علمی و داده‌محور مبتنی بر تکنولوژی است که در کسب‌وکارها میزان بهره‌وری،‌ سود،‌ زیان و … را در قالب چارت، نمودار، گزارش و جدول ارائه می‌کند و آن‌ها را ارزیابی می‌کند و می‌سنجد. داده‌های خام داخلی و خارجی شرکت‌ها به وسیله هوش تجاری ثبت و سپس با ابزارهای متعدد تحلیل، گزارش‌های کاملی از فعالیت‌های شرکت به دست می‌آيد. بر اساس این تحلیل‌ها است که صاحبان کسب‌وکارها می‌توانند تصمیم‌هایی آگاهانه‌تر بگیرند.

هدف هوش تجاری

هوش تجاری با ابزارهای مختلف از تجزیه و تحلیل گرفته تا گزارش‌ به دنبال رسیدن به یک هدف است. هدف BI تصمیم‌گیری تجاری بهتر و هدایت تصمیم‌گیرندگان شرکت به سوی مسیری پرسودتر است. با هوش‌تجاری کارایی در سازمان افزایش می‌یابد. هوش‌تجاری مسیرهایی جدید و کوتاه‌تر نسبت به مسیرهای سنتی کسب‌وکارها با دانش قدیمی، پیشنهاد می‌دهد.

پیشنهادهای هوش‌تجاری داده‌محور است و به منابع علمی مخصوص کسب‌وکاری مشخص متکی است. پیش از این کسب‌وکارها همگی پیرو یک اصل و اصول در بازارها بودند درحالیکه هوش‌تجاری بازار مورد نظر کسب‌وکار و شرکت خود را با استفاده از داده‌ها بررسی می‌کند و با تغییر فعالیت‌ها،‌ سیاست‌گذاری‌ها و استراتژی‌های شرکت مسیری مشخص را پیشنهاد می‌‌دهد.

یک سازمان با استفاده از هوش تجاری زودتر مسیر موفقیت را طی می‌کند چراکه با استفاده از هوش تجاری به موقع تصمیم‌های اساسی گرفته می‌شود و از هدر رفتن زمان و اشتباه‌هایی که ممکن است رقبای او انجام دهند جلوگیری می‌کند.

کدام داده اهمیت دارد

در هوش تجاری داده‌ها کاربرد فراوان دارند، داده‌ها از اطلاعاتی تاریخی تا اطلاعات کنونی مشتریان را در بر می‌گیرند، تحلیل مناسب این داده‌ها، روشنگر مسیر آینده شرکت هستند. تجمیع این اطلاعات و پردازش آن، به کسب‌وکاری‌ها توانایی تصمیم‌گیری استراتژیک را می‌بخشد. داده‌ها و حتی گاهی داده‌های بی‌ارزش که کسی به آن‌ها اهمیتی نمی‌دهد، می‌توانند بینش‌هایی کلی و کارساز ایجاد کنند. در زمان تصمیم‌گیری‌های استراتژیک هر سازمان هوش‌تجاری نقش پر رنگی دارد.

ثبت مستمر داده در هوش‌تجاری یک اصل است. اگرچه همه داده‌ها مهم هستند ولی داده‌هایی که به صورت مستمر ثبت شده باشند توان تحلیلی بیشتری به تحلیل‌گران می‌بخشند. بنابراین یک متخصص هوش‌تجاری به طور مستمر داده‌ها را ثبت می‌کند.

چرا هوش تجاری مهم است

نقش اصلی هوش تجاری بهبود عملیات تجاری سازمان از طریق استفاده از داده‌های مرتبط است. هوش‌تجاری گزارش‌هایی دقیق و آمار و اطلاعاتی پردازش شده را ارائه می‌کند که بر اساس آن فرآیندها اصلاح می‌شود،‌ تصمیم‌های کلان گرفته شده و مسیر تجاری برای سازمان شکل می‌گیرد.

تکنولوژی‌های هوش تجاری

هوش تجاری بدون داده‌ها قادر به تحلیل و ایجاد مسیرهای کسب‌وکاری نیست. روش‌های مختلفی برای دستیابی به اطلاعات وجود دارد، OLAP یا On-Line Analytical Processing نوعی تکنولوژی است که بر پایه آن ابزارهای کسب اطلاعات برای سازمان توسعه داده شده است. این ابزارها کمک می‌کنند که داده‌ها در ابعاد چندگانه تجزیه و تحلیل شوند.

KPI یا شاخص کلیدی عملکرد یکی از موارد و ابزارهایی است که در هوش‌تجاری از آن استفاده می‌شود. KPI یا شاخص کلیدی عملکرد بر اساس اهداف سازمان تعیین می‌شود، KPI شاخصی کمی است و می‌توان از داده‌های کمی آن گزاره‌هایی کلی را استنتاج کرد. از اطلاعات KPI در ساماندهی تجزبه و تحلیل‌ها استفاده می‌شود. اطلاعات به دست آمده از KPI تصمیم‌گیری‌های صاحبان شرکت را هدایت می‌کند یا بر روی آن‌ها تاثیر می‌گذارد.

ابزارهای تکنولوژیک زیادی در هوش تجاری کاربرد دارد. استفاده از SQL با زبان طبیعی به واسطه قابلیت‌های زبان و همچنین ماشین لرنینگ در هوش تجاری کاربرد دارند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی نیز بسیار به هوش‌تجاری و سنجش داده‌ها کمک می‌کنند.

جمع‌بندی

هوش تجاری یا BI فرآیندی است که در آن با استفاده از تکنولوژی‌های مختلف، تجزیه و تحلیل علمی و دقیقی از وضعیت تجاری سازمان ارائه می‌شود. بر اساس این تحلیل‌های حاصل هوش تجاری است که تصمیم‌گیری‌های سازمان گرفته می‌شود. در هوش تجاری استفاده از تکنولوژی‌های مختلف ضروری است و بنابراین هر تجزیه و تحلیلی را نمی‌توان هوش تجاری نامید. هوش تجاری کاربردی است، تجزیه و تحلیلی تجویزی است و مدیران را برای تصمیم‌گیری آينده راهنمایی می‌کند. همچنین پیش‌بینی رفتار و نتایج رفتار در قالب یک مدل سازمانی نیز در دستور کار هوش‌تجاری قرار دارد.