logo-hamedghasemi
logo

مقدمات فرمول نویسی در نرم‌افزار اکسل​

اکسل​

مقدمه فرمول نویسی در نرم‌افزار اکسل

اکسل یکی از قدرتمندترین برنامه‌های صفحه گسترده است که مزایای زیادی دارد. برای مثال شما با فراگرفتن آموزش کامل مقدمات فرمول نویسی در اکسل​ ، می‌توانید سخت‌ترین و پیچیده‌ترین معادلات ریاضی را حل کنید. اگر به تازگی کار با اکسل را شروع کرده باشید، در نگاه اول کار با ابزار فرمول نویسی و انجام محاسبات مختلف برای شما سخت به نظر می‌رسد. اما در اصل فرمول نویسی و یادگیری اصول آن در اکسل بسیار آسان است و با استمرار می‌توانید در انجام آن ماهر شوید و سرعت انجام محاسبات خود را افزایش دهید. در این مطلب به آموزش فرمول نویسی در نرم‌افزار اکسل می‌پردازیم.

فرمول نویسی در اکسل: فرمول‌ها در اکسل از چه اجزایی تشکیل می‌شوند؟

برای فهم فرمول نویسی در اکسل​ ابتدا باید با اجزای تشکیل‌دهنده فرمول در این نرم‌افزار آشنا شوید. به طور کلی فرمول‌ها در اکسل از عملگرهای ریاضی، مقدار ثابت، توابع مختلف و همچنین آدرس سلول مشخص تشکیل می‌شوند. منظور از مقدار ثابت عدد یا متنی است که تغییر نمی‌کند.

در هنگام فرمول نویسی باید مقادیر ثابت متنی را در داخل دو کوتیشن قرار دهیم، اما این کار را نباید برای مقادیر ثابت عددی انجام داد. زیرا با قراردادن مقادیر ثابت عددی بین کوتیشن، تبدیل به داده‌های متنی می‌شوند و نمی‌توان روی آن‌ها محاسبات ریاضی را اعمال کرد. عملگرها جزء دیگر فرمول‌های ریاضی هستند که اعمال محاسبه‌ای و مقایسه‌ای به واسطه آن‌ها انجام می‌شود. عملگرها در 4 دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که به شرح زیر است:

  • عملگرهای ریاضی که برای انجام محاسبات عددی به کار برده می‌شوند.
  • عملگرهای رابطه‌ای، که برای مقایسه دو عبارت استفاده می‌شوند.
  • عملگر متنی یا عملگرد & که داده‌های متنی را به هم متصل می‌کند.
  • عملگرهای آدرس که به منظور تعیین‌کردن یک محدوده استفاده می‌شوند و شامل : و ؛ هستند.

فرمول نویسی در نرم‌افزار اکسل چگونه انجام می‌شود؟

فرمول نویسی در اکسل قواعد و نکات خاص خود را دارد و با فرمول نویسی عادی بسیار متفاوت است. به طور کلی برای شروع فرمول نویسی در نرم‌افزار اکسل باید به این روش عمل کنید. در ابتدا برای نوشتن فرمول در اکسل، باید آن را با علامت مساوی شروع کنید.

فرمول را باید در نوار فرمول بنویسید و نتیجه آن در سلول مدنظر نشان‌داده خواهد شد. در صورتی که بخواهید فرمولی را که نوشتید تصحیح کنید، باید آن را از اول بنویسید، در نتیجه بهتر است در نوشتن فرمول‌ها دقت کنید تا نیاز به ویرایش نداشته باشند.

برای راحت‌ترکردن کار فرمول نویسی در اکسل، می‌توانید داده‌های خود را در سلول‌ها بنویسید و برای محاسبه آن‌ها در فرمول آدرس سلول شامل داده‌ها را بنویسید. با این کار اگر نیاز به تغییر داده‌های خود داشته باشید، می‌توانید بدون تغییر فرمول داده‌های کاربرگ خود را ویرایش کنید. در نتیجه اگر می‌خواهید تعداد زیادی داده را با فرمول نویسی در اکسل محاسبه کنید، بهتر است تمام داده‌های خود را به ترتیب در سلول‌ها بنویسید و سپس آدرس آن‌ها در فرمول بگذارید. با این کار تنها در عرض چند دقیقه می‌توانید محاسبات خود را انجام دهید.

ارجاع به سلول‌های مختلف در اکسل چگونه انجام می‌شود؟

همان‌طور که می‌دانید در اکسل هر سلول یک آدرس مشخص و مخصوص به خود دارد و این آدرس متشکل از یک حرف ستون و عدد سلول مشخصی است. برای آدرس‌دادن به یک سلول باید ابتدا به ستون آن سلول و سپس به سطر مربوط به آن دقت کنید. به علاوه می‌توانید با کلیک‌کردن روی سلول مدنظرتان آدرس آن را بر روی نوار نام که در بالای ستون A وجود دارد ببینید.

واردکردن داده‌ها در اکسل چگونه صورت می‌گیرد؟

واردکردن داده‌های مختلف در سلول‌های اکسل در دو مرحله انجام می‌شود:

  • روی یک سلول کلیک کنید تا فعال شود
  • داده مدنظر را در سلول تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید

پس از واردکردن داده‌ها، باید فرمول را در سلول دیگری وارد کنید و در نهایت کلید Enter را فشار دهید تا معادله مدنظر شما انجام شود. شما برای محاسبه پیچیده‌ترین معادلات با کمک فرمول نویسی در اکسل، به همین مقدمات نیاز خواهید داشت.